Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Bulunduğu ortama ve doğa koşullarına çok çabuk uyum sağlaması, çok hızlı bir şekilde üreyip çoğalması ve hayvansal ve bitkisel atıkları süratli bir şekilde organik gübreye dönüştürmesi ile bilinen Eisenia Fetida, Ülkemizde daha çok Kırmızı Kaliforniya Solucanı olarak tanınmaktadır. Eisenia Fetida, solucan gübresi (Wormcasting) ve solucan humusu (Vermicompost) üretiminde tüm dünyada tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan solucan türüdür.

Toprak solucanlarına göre daha ince ve küçük olduğu için daha hareketli olan Kırmız Kaliforniya Solucanları yedikleri besinlerin tamamına yakın bir bölümünü dışkı olarak çıkarabilmekte ve hızlı üreyerek çok daha çabuk çoğalmaktadırlar. Hareket kabiliyetleri için sölom sıvısı salgılarlar. Bu sıvı sayesinde patojenlere karşı korunurlar. Aynı sıvıyı sindirim sistemlerinde de salgıladıLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla mauris dolor, gravida a varius blandit, auctor eget purus. Phasellus scelerisque sapien sit amet mauris laoreet, eget scelerisque nunc cursus. Duis ultricies malesuada leo vel aliquet. Curabitur rutrum porta dui eget mollis. Nullam lacinia dictum auctor. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Orci varius natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. kları için yedikleri besinleri enzimler ve bu sıvı sayesinde parçalar ve bu değerli sıvıyı dışkılarına karıştırarak çıkartırlar. Sindirim sistemlerindeki parçalayıcı enzim sayılarının fazla olması daha kaliteli gübre elde edilmesini sağlamaktadır.

0 °C - 40 °C sıcaklıkları arasında rahatlıkla her bölgede yaşayabilen Kırmız Kaliforniya Solucanları, 14 °C ile 27 °C aralığında maksimim verim sağlamaktadır.

Composting-Redworms
worms
worms