Eisenia Fetida/Feotida

Eisenia Fetida/Feotida

Ön baş tarafı daha kalın, güçlü kaslı ve koyu turuncu renklidir. Arka kuyruk tarafı daha ince ve zayıftır. Baş tarafının ucunda ağız, kuyruk sonunda ise rektum bulunur ve 80-110 adet segment bulunur.

Vücudun ön tarafındaki segmentler daha büyük ve renkleri parlak kırmızı veya turuncuya yakın kırmızıdır. Yetişkin solucanların pigmentasyonu daha açık iken genç solucanlarda pigmentasyon daha koyudur Segmentler arası pigmentsiz olduğu için özellikle kuyruk tarafı halkalı/çizgili görünür. Bütün vücut boyunca solucanın hareket etmesini sağlayan ayakçıklar vardır. Her segmentte birbirine yakın 8 çift ayakçık bulunur.

Yetişkin solucanlarda 24-32. segmentler arasında 7-9 adet segment uzunluğunda kuşak şeklinde bir kalınlaşma vardır, burası yumurta kozası oluşumu içindir. Vücudun karın kısmında ön tarafta 9-12. segmentler arasında çiftler halinde erkek ve dişi genital üreme organları deliği vardır. Erkeklik organı gözenekleri kıl gibi “C” harfi şeklinde büyükçe yastık şeklini oluştururlar, dişilik organları ise sırt bölgesine yakın bulunurlar.

Yetişkinleri 5-8 cm uzunluğunda, 3-5 milimetre genişliğinde ve 0,5 – 0,6 gram ağırlığına sahip ve ortalama olarak günlük 0.5 ile 1 gram kadar yem tüketebilmektedirler.

solucan-satis
thumb_about_worms_wormhouse4
iStock-10552059_pile-of-worms-for-compost_s4x3.jpg.rend.hgtvcom.1280.960